Forum Carpmania Strona Główna

Carpmania
Karpie,amury i nie tylko...
 

Zestawy Końcowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Carpmania Strona Główna -> Artykuły i opowiesci z nad wody
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mc_BOB
Admin junior



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 18:12, 10 Sty 2007    Temat postu: Zestawy Końcowe

Dla młodych adeptów sztuki karpiowania należy także przybliżyć nieco zagadnienie wiązania zestawów końcowych.

Każdy kiedyś zaczynał przygodę z wędkarstwem karpiowym. Można dostać lekkiego szoku jak się posłucha bardziej doświadczonych i zaawansowanych sprzętowo. Na początek trzeba wydać niemało pieniędzy na kije, kołowrotki. Potem nie wiem czy nie więcej nawet na wszystkie te pozostałe drobiazgi potrzebne i niezbędne przy konstruowaniu naszych karpiowych zestawów.
Nawymyślali sobie Ci Karpiarze odmian węzłów od nagłej krwi, rodzajów haków co nie miara, kilka rodzajów węzłów, do tego plecionki, sztywne materiały przyponowe, plecionki w otulinach, kółka, igły, stopery itd., itp.

Na początku trochę trudno się w tym połapać. Jak zwykle doświadczenie i umiejętności przychodzą z czasem. Wiele już napisano, narysowano, nakręcono i w każdy inny sposób pokazano o zestawach końcowych. Nie martwcie się, nie będzie to kolejny tekst o niezliczonej ilości nazwach zestawów końcowych i kształtach haków. Nie o to chodzi. Chce początkującym przybliżyć temat skonstruowania swojego zestawu końcowego korzystając z wykorzystaniem maksimum 5 węzłów, 2 rodzajów materiałów przyponowych oraz kilku drobiazgów.

1.Plecionki:

-a) Miękkie

Chyba najłatwiej wiązać właśnie z tych plecionek. Możemy sobie wybrać wśród tonących, wolnotnących, neutralnych i pływających. Pomińmy kwestię ich pływalności, chodzi o ich miękkość.

[link widoczny dla zalogowanych]

b) Plecionki w otulinie
Tutaj znajdziemy kompromis pomiędzy miękką plecionką a sztywnym materiałem przyponowym. Jeżeli ściągniemy na jakimś odcinku plecionki otulinę otrzymamy kombinacje sztywnego miękkim przyponu. Rozwiązuje nam to problem łączenia materiałów różnej sztywności za pomocą węzła.


[link widoczny dla zalogowanych]

c) Sztywne materiały przyponowe ( Amnezja, Fluorocarbon, Zero Memory)

[link widoczny dla zalogowanych]


2. Elementy zestawu końcowego:

-a) Haki

Odmian, rodzajów, kształtów haków na naszym rynku jest mnóstwo. Moim zdaniem należy sobie wybrać 2-3 rodzaje w 2 rozmiarach na początek. Czego należy wymagać od haka karpiowego ? Żeby był mocny, ostry, dobrze wykonany. I sprawa najważniejsza, żeby skutecznie zacinał, nie gubił ryb i nie kaleczył ich pyska jak to bywa w przypadku haków z cienkiego drutu. Należy zwrócić uwagę podczas kupna haków na dokładne wykonanie i szczelne domknięcie uszka haka.

[link widoczny dla zalogowanych]


b) krętliki, kółka łącznikowe

Czy to krętliki z kółkiem czy bez także powinny być mocne i dobrze zrobione. Zwróćcie uwagę na wszelkiego rodzaju niedoróbki czy to przy łączeniu pierścienia czy przy uszach. Nie należy oszczędzać na tym elemencie. Szkoda tracić ryby tylko z tego powodu, że chcieliśmy zaoszczędzić i zamiast dobrego produktu kupiliśmy szajs. Są krętliki łożyskowane i takie właśnie powinniśmy wykorzystywać.

[link widoczny dla zalogowanych]

c) Rurki termo

Wiem, że niektórzy stosują rurki termokurczliwe wykorzystywane do elektrycznego instalatorstwa. W 90% rurki te nie nadają się do naszych zestawów. Powód jest jeden. Kurczą się w wyższej temperaturze. Parą z czajnika możemy ich dostatecznie nie skurczyć i nie zacisnšć na zawiązanym haku. Rurka będzie luźna. Użycie natomiast Źródła ognia może doprowadzić do uszkodzenia tak mozolnie skonstruowanego przyponu.


d) Kleje

Stosujemy je głównie do zabezpieczania węzłów czy to na hakach czy tez łączących 2 materiały. Najłatwiej dostępny jest klej typu kropelka. Trochę droższe są specjalnie przeznaczone do tego celu kleje do węzłów Fox czy Kryston. Są nieco droższe ale spełniają swoje zadanie. Klej Foxa jest w specjalnym pojemniku w kształcie długopisu i nazywa się Knot Lok Glue PEN. Kosztuje około 3 funty. Klej Krystona nazywa się Bondage Rubberised Rig Glue i kosztuje w granicach 3 euro. Tworzy na węźle powłokę przypominającą gumę. Przestrzegam jednak przed klejami typu kropelka. Zawsze sprawdzcie czy wasz materiał przyponowy po potraktowaniu takim klejem nie zmieni swoich właściwości i nie zacznie się rwać w palcach lub zostanie rozpuszczony.

[link widoczny dla zalogowanych]

e) Pasta ołowiana

Przydatna rzecz. Pozwala nam zmienić długość przyponu w zestawach z kulkami pop-up bez konieczności skracania samej plecionki między krętlikiem a hakiem. W tym miejscu trzeba napisać o konieczności zrobienia węzła w miejscu gdzie zamierzamy okleić plecionkę pastą. Po prostu ona musi się na czymś trzymać. Inaczej cała kombinacja z podnoszeniem kulki na daną wysokość nie uda się. Pasta po jakimś czasie będzie ślizgać się po plecionce a nasza kulka pływać na wysokości ograniczonej jedynie długością przyponu.

Zamiennikiem może być ciężarek ołowiany typu "stil" lekko zaciśnięty na plecionce oraz naciągnięta na ten ciężarek koszulka silikonowa.

[link widoczny dla zalogowanych]

f) Rurki antysplątaniowe

Dokąd są nowe z nawlekaniem ich na żyłkę nie ma problemów. Potem używana rurka nie jest już taka skora do współpracy. Zaczynają się schody. Żyłka w rurce zatrzymuje się w odległości kilku centymetrów od końca i nie ma zamiaru z niej wyleść. Trochę można sobie pomóc poprzez zanurzenie rurki w wodzie i powtórzenie operacji na mokro. Ja proponuje jednak rozwiązanie łatwiejsze i szybsze. Po kupnie naszej rurki ( jeżli kupimy w jednym odcinku ) potnijmy ją na od razu na mniejsze odcinki powiedzmy 20-40cm. Jeżli mamy gotowe odcinki tym lepiej. Każdy ma w domu jakieś stare odcinki niepotrzebnej żyłki. Od razy przewleczcie je przez nowe rurki. Na końcach żyłki zróbcie pętle. Potem tylko wystarczy wprowadzić żyłkę główna w pętle i przeciągnąć ją przez rurkę. Potem przy rozmontowywaniu zestawu pamiętajcie o tym aby w rurkę wprowadzić ponownie odcinek żyłki z pętlami. Są oczywiście tanie urządzenia do przeciągania żyłki przez rurki ale nie zawsze działają. Próbowałem już nawet stosować jako zamienniki struny bo są sztywniejsze, jednak patent z żyłka sprawdza mi się znakomicie.


3. Wiązanie węzłów - rodzaje węzłów.

Do przymocowania haka w naszym zestawie końcowym możemy wykorzystać różne węzły. Na pewno znacie już węzeł bez węzła więc nie będę się nad nim doktoryzował.Chcę tylko zwrócić Wasza uwagę, że możemy także wykorzystać do tego celu węzły Grinner i Palomar.


Tutaj jednak dwie uwagi:

- Przy wiązaniu tych węzłów zostawcie sobie dłuższy wolny koniec bo właśnie z niego zrobicie włos,

- Węzeł ten należy zabezpieczyć rurkę termokurczliwą lub silikonową w taki sposób aby włos wychodził z rurki na wysokości końca grota haka,

- Węzły te nadają się znakomicie do przywiązywania krętlików, kółek.


[link widoczny dla zalogowanych]

- łączenie żyłki z plecionką, żyłki z żyłką

W zasadzie do poniższych rysunków nie ma co więcej pisać. Wszystko widać. Są to 2 rodzaje węzłów, które pomogą w połączeniu żyłek nawet o różnych średnicach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Odmienna sprawa to węzeł do przyponu strzałowego. Ponieważ tak tekst ten zaczyna się nadmiernie rozrastać, proponuje zadać sobie nieco trudu i przejrzeć artykuł o bardzo dobrym i wytrzymałym węźle przeznaczonym właśnie do tego celu.
Węzeł do przyponu strzałowego

- Pętelki

Na początku zabawy w wiązanie węzłów pewna trudność nastręczają pętelki. Żeby pokazać, że nie taki diabeł straszny jak go malują proponuje dość prosty węzeł. Jest to węzeł żeglarski tzw. Ratowniczy. Pętelki wychodzą znakomicie gdyż nie jest to węzeł samozaciskowy.

[link widoczny dla zalogowanych]

Uzbrojeni w potrzebną wiedzę teoretyczną w wymiarze "bezwzględne minimum" możecie zacząć wiązać swoje zestawy końcowe.

[link widoczny dla zalogowanych]

Teraz pozostaje tylko życzyć powodzenia w konstruowaniu zestawów końcowych.Pamiętajcie tylko, że nie zawsze wszystko się udaje a złośliwość przedmiotów martwych jest ogromna. Jak zawsze trzeba sporo cierpliwości, samozaparcia i odrobiny zdolności manualnych. Poza tym sprawdzajcie w jakimś pojemniku z wodą jak skonstruowane przez Was zestawy prezentują przynętę. Liczy się naturalność, sposób w jaki karpie będą widziały naszą przynętę. Coś im w jej zachowaniu nie spasuje możemy czekać na branie do końca świata lub na karpia desperata. Wszystko w koło wyjedzone a w wodzie nasz piękny zestaw końcowy. Poprawnie zawiązane węzły, super hak, mocny krętliki, zabezpieczone węzły, dobrej klasy markowa przynęta i........porażka.


Dlatego zapamiętajcie sobie:
Poza poprawnie skonstruowanym zestawem końcowym liczy się jak to najbardziej jest możliwe NATURALNA PREZENTACJA PRZYNĘTY.
Artykuł pochodzi z POLSKIEGO PORTALU KARPIOWEGO >www.carppassion.eu<
Autor: Cezary Ostrzycki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mako23-94
Pro Carp



Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 297
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Śro 23:01, 30 Lip 2008    Temat postu:

są błędy ale do początkującego dobre

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przempol
Pro Carp



Dołączył: 29 Cze 2009
Posty: 274
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Minsk Mazowiecki

PostWysłany: Pon 22:45, 02 Lis 2009    Temat postu:

żyłkę z plecionką łączy sie raczej krętlikiem

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mako23-94
Pro Carp



Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 297
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Wto 8:36, 03 Lis 2009    Temat postu:

nie koniecznie;p

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
adamcarp
Świeżak



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 11:02, 03 Lis 2009    Temat postu:

przempol a jak być np wiązał strzałówkę to też byś użył krętlika? chciałbym widzieć co by się działo z twoim kijem po pierwszym rzucie z takim "zestawem"....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mako23-94
Pro Carp



Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 297
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Wto 15:11, 03 Lis 2009    Temat postu:

ja słyszałem opowieć od jednego czołowego karpiarza siedział na rybniku po pas w wodzie i wzioł spoda od kolegi Rh rzuca i słyszy huk patrzy a tam krętlik wiec wszystko można;p

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przempol
Pro Carp



Dołączył: 29 Cze 2009
Posty: 274
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Minsk Mazowiecki

PostWysłany: Wto 17:41, 03 Lis 2009    Temat postu:


Cytat:
np wiązał strzałówkę


temat zestawy końcowe, nie strzałówki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
adamcarp
Świeżak



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 11:41, 04 Lis 2009    Temat postu:

a czy strzałówka nie należy w jakimś stopniu do zestawu końcowego?... pozdro

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Carpmania Strona Główna -> Artykuły i opowiesci z nad wody Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin